Genel Bilgiler

Wirecard sunduğu Mobil Ödeme, Sanal POS ve Pazaryeri Çözümleri ile dünya standartlarına uygun yapıda web ve mobil cihazlar üzerinden ödeme kabul etmek isteyen tüm üye işyerlerine hitap edecek bir şekilde, oturum bilgisi tutmayan(stateless) yapıda ve servis odaklı bir mimaride geliştirilmiştir. Bu rehber sayesinde servislere hızlıca entegre olabileceğiniz gibi, farklı dillerde yazılmış örnek projeleri inceleyebilir ve hazır kütüphaneleri kullanarak api servislerine kolayca bağlanabilirsiniz.

Başlangıç

Wirecard servislerine, XML formatında veri göndererek ve servis cevaplarına XML formatında cevap alarak, hızlıca entegre olup, Wirecard panelinden rahatlıkla işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Servislerimiz XML tabanlı olarak iki farklı yapıda çalışmaktadır;

* SOAP (Simple Object Access Protocol) Tabanlı XML Servisleri
* RESTful (Representational State Transfer) Tabanlı XML servisleri

Temelde birbirinden çok fazla farkı olmayan bu iki yapıda, SOAP yapısının, managed dillerde (.Net, JAVA vs.) servisi direkt referans ekleyerek ve entityleri yazmadan kullanabilmek gibi bir artısı vardır.

Bu rehber sayesinde entegrasyon adımlarını, dilediğiniz yazılım dilinde kolayca gerçekleştirebileceksiniz. Wirecard Github hesabı üzerinden örnek projelere rahatlıkla erişebileceğiniz gibi, dokümanda ilgili kod bloklarını görebileceksiniz. Buradaki yapıları projenize direkt referans alarak kendinize uyarlıyabilirsiniz.

Test ve Canlıya Geçiş Süreçleri, Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Wirecard sisteminde yapılan tüm işlemlerin süresi maksimum 5 dakikadır. Bu sürede tamamlanmayan işlemler iptal edilir.
  • Tüm test süreçlerinizde, test kartlarımızı ve verilerimizi kullanabilirsiniz. Bu verilerle tüm durumları test edin.
  • Üretim ortamında, yanlış sabit data gönderilmediğinden emin olun. Gönderdiğiniz işlemlere ait verileri mutlaka kontrol edin.
  • Kurgu seçimi yapıldıktan sonra ilgili kurgu ile ödeme işlemi yapılabilmesi için, seçimin tr.integration@wirecard.com adresinden bize bildirilmesi gereklidir. Aksi takdirde işlem sonuçlarında hata ile karşılaşabilirsiniz.
  • Wirecard servislerinden dönen tüm hataları karşılayacak ve müşteriye uygun cevabı gösterecek şekilde kodunuzu düzenleyin ve test edin. Hata mesajlarımız genelde kullanıcı dostudur.
  • Entegrasyon tamamlanana kadar üye işyeri Wirecard sisteminde test statüsünde tanımlıdır. Bu statüde sadece 0.01 TL’lik işlem yapılabilmektedir. Gerçek ücretler entegrasyon tamamlandıktan ve operatörlerden onay alındıktan sonra devreye alınmaktadır.
  • Canlı ortama geçiş sonrası pilot işlemleri kendi cep telefonunuz veya kredi kartlarınız ile deneyerek, sonuçlarını size özel panelden görüntüleyin. Sonuçların ve işlemlerin doğru tamamlandığından emin olun.
  • Hassas olan (Kredi Kartı datası vb.) veriler dışındaki verileri ve servis istek ve yanıtlarını, hata çözümü ve olası sorunların çözümünde yardımcı olması açısından loglamaya(raporlamaya) dikkat edin.

Örnek Projeler ve Projelerin Kullanımı

Örnek kod projeleri, entegrasyon sırasında servislerinin nasıl çağrılıp kullanıldığına dair örnek betikler, yapılar ve hazır sınıflar barındırır. Örneğin HTTP Post ile veri göndermek için gerekli olan sınıflar bu projelerin içinde hazırdır. Örnek projeler çokca kod yorumlarını da barındırır. Entegrasyonlarınız sırasında tüm bunlardan faydalanarak hızlıca entegrasyon sağlayabilirsiniz.
.Net Java PHP NodeJS Python Ruby Core

API Endpoint (Yayın) Adresleri

Servis Endpoint (Yayın) Adresleri
Servis Adı Servis Tipi Adres
SMS ile Ödeme Servisleri SOAP https://www.wirecard.com.tr/services/saleservice.asmx
SMS ile Abonelik Servisleri SOAP https://www.wirecard.com.tr/services/SubscriberManagementService.asmx
Bilgi SMS Servisleri SOAP https://www.wirecard.com.tr/vas/msendsmsservice.asmx
https://www.wirecard.com.tr/vas/MCustomSendSMSService.asmx
Kredi Kartı ile Ödeme Servisleri REST https://www.wirecard.com.tr/SGate/Gate
Marketplace (Pazaryeri) ile Ödeme Servisleri REST https://www.wirecard.com.tr/SGate/Gate


Marka Standartları

İndirmek için tıklayınız